Przeszczepy

Przeszczepy ratujące życie to głównie przeszczepy tzw. allogeniczne. Czyli od jednego człowieka (dawcy) do biorcy, spokrewnionych, bądź niespokrewnionych. Przeszczepami narządów zajmuje się  transplantolog warszawa, chirurg. A przeszczepia się głównie serce, wątrobę, trzustkę, nerki i szpik kostny.

Dawcy są to ochotnicy, chcący pomóc innym w potrzebie. Rodzina. Pobrać można narządy od osób żywych, lub od zmarłych, na przykład ofiar wypadków. W takiej sytuacji organy są pobierane, jeżeli zmarły nie zdążył wyrazić sprzeciwu pobierania jego narządów. Często nie miał takiego zamiaru a nawet chciałby aby jego organy zdrowe, przecież, uratowały komuś obcemu życie. Powszechne są deklaracje zgody na przeszczep, ułatwiające procedury medyczne i przyspieszające operacje przeszczepu.

O ludziach, zwłaszcza młodych szalejących po ulicach na swoich motorach mówi się „dawcy nerek”. Często tak się dzieje. Bowiem przeszczep nerki jest operacją ratującą życie albo przynamniej zabezpieczającą komfort życia, gdy jedna nerka pracuje bez zarzutu. Wykonuje się operacje aby odciążyć nerkę i zapobiec jej destrukcji. O potrzebie i słuszności takiej operacji decyduje nefrolog warszawa, lekarz zajmujący się chorobami układu moczowego ale również chorobami nerek.

Inna sytuacja to przeszczep trzustki. Realizowany nie tylko w przypadkach cukrzycy. Trzustka obok nerek jest bardzo ważnym narządem. Chorobami trzustki zajmuje się gastrologia warszawa, gdzie diagnozuje się i leczy zaburzenia funkcjonowania pracy układu pokarmowego, od przełyku, poprzez jelita, żołądek, kończąc na odbycie, lecz także zajmuje się pracą gruczołów trawiennych wątroby i trzustki, a także drogami żółciowymi.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *